به گزارش CNN فارسی هادی مطر، مهاجمی که سلمان رشدی را با چاقو مورد سوءقصد قرار داد، می‌گوید از اینکه نویسنده هندی-بریتانیایی از این حمله جان سالم به در برده است، “متعجب” است.

او در مصاحبه‌ای با “نیویورک پست” از زندان گفت، پس از آن‌که در زمستان گذشته در توییتر از مراسم سلمان رشدی در نیویورک با خبر شده است، تصمیم گرفته به آنجا برود.

مطر افزود: «من این شخص را دوست ندارم. فکر نمی‌کنم او فرد خیلی خوبی باشد. او کسی است که اسلام را مورد تهاجم قرار داده و به اعتقادات ما، به نظام اعتقادی ما حمله کرده است.»

رشدی رو به بهبودی است

هادی مطر ۲۴ ساله متهم است که جمعه گذشته در مراسمی در انستیتوی چوتاکوا سلمان رشدی را با ضربات چاقو به شدت زخمی کرده است. این نویسنده ۷۵ ساله از ناحیه کبد آسیب دیده و اعصاب یک بازو و یک چشمش قطع شده‌اند. به گفته پسر رشدی و مدیر برنامه‌های او حال این نویسنده رو به بهبودی است.

سوءقصد به جان سلمان رشدی انزجار و خشم افکار عمومی در سراسر جهان را برانگیخته بود.

رشدی از زمان انتشار کتاب “آیات شیطانی” که بسیاری از مسلمانان آن را توهین‌آمیز تلقی می‌کنند، تهدید به مرگ شده است. در سال ۱۹۸۹ رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله روح‌الله خمینی، فتوایی علیه نویسنده صادر کرد و خواستار قتل او شد.

مطر رابطه با سپاه پاسداران را رد می‌کند

هادی مطر تماس با سپاه پاسداران ایران را تکذیب می‌کند. او در مصاحبه با “نیویورک پست” گفت، آیت‌الله خمینی را “شخصیتی عالی” می‌داند. مطر در عین حال اذعان داشته که تنها “چند صفحه” از کتاب “آیات شیطانی” را خوانده است.

مطر که ساکن فیرویو، نیوجرسی است، همچنین به “نیویورک پست” گفت که یک روز قبل از حمله به رشدی با اتوبوس به بوفالو در ایالت نیویورک و سپس به چوتاکوا، در حدود ۴۰ مایل دورتر رفت. در آنجا از مرکز آموزش بلیت خرید و شب قبل از اجرای رشدی در محوطه روی چمن خوابید.

مطر که لبنانی‌تبار است، در آمریکا به دنیا آمده اما پاسپورت لبنانی نیز دارد. مادرش به خبرنگاران گفت که او در سال ۲۰۱۸ پس از دیدار با پدرش در لبنان با شخصیتی تغییریافته بازگشته است. از آن پس پسرش حال و روز خوبی نداشته و از خانواده کناره‌گیری می‌کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید