به گزارش CNN فارسی گروه طالبان که حکومت را در افغانستان از ماه اوت گذشته در دست گرفته است، روز شنبه پاکستان را متهم کرد با حمله به خاک افغانستان ده‌ها غیرنظامی را کشته است.

مقامات محلی طالبان به شرط ناشناس ماندن هویت‌شان به صدای آمریکا گفتند که در نتیجه حملات جت‌های پاکستانی به چند روستای مرزی در خوست «دست‌کم ٣٠ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان» کشته شده‌اند.

هنوز منابع مستقل این ادعای طالبان را تایید نکرده‌اند.

صدها ساکن خوست در اعتراض به این حملات هوایی به خیابان‌ها رفتند و شعار «مرگ بر پاکستان» سر دادند.

مقامات طالبان در ایالت کونار نیز به صدای آمریکا گفته‌اند در نتیجه حملات توپخانه‌ای پاکستانی‌ها، دست‌کم شش شهروند افغان کشته شده‌اند.

دفتر امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان، با احضار سفیر پاکستان در کابل، مراتب اعتراض شدید طالبان به این حملات پاکستان را به اطلاع وی رسانده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، هم در بیانیه‌ای بر لزوم حل مسائل دوجانبه از طریق سیاسی تاکید کرده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، پاکستان درباره این حملات اظهار نظری نکرده است.
از زمان به قدرت رسیدن طالبان، دولت پاکستان بارها از این گروه خواسته است فعالیت‌های طالبان پاکستان در خاک خود را مهار کنند.

ارتش پاکستان در سال‌های اخیر حملات عمده‌ای را علیه پایگاه‌های طالبان پاکستان در وزیرستان و مناطق همجوارش انجام داده که منجر به فرار هزاران ستیزه‌جو به داخل خاک افغانستان شده است. پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات طالبان پاکستان علیه ارتش این کشور افزایش چشمگیری به خود دیده است.

دیدگاهتان را بنویسید