به گزارش CNN فارسی، با توجه به تشدید نگرانی از وقوع یکفاجعه هسته‌ای در نیروگاه اتمی زاپوریژیا در جنوب اوکراین، شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) نشستی اضطراری در نیویورک برگزار می‌کند. به گفته محافل دیپلماتیک رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قرار است اعضای شورای امنیت را در جریان وضعیت این نیروگاه قرار دهد.

این نیروگاه و اطراف آن از اوایل ماه مارس تحت اشغال ارتش روسیه است. در روزهای اخیر زاپوریژیا چند بار هدف حمله قرار گرفته است. روسیه و اوکراین یکدیگر را مسئول این حملات می‌دانند. به گفته منابع اوکراینی شامگاه سه‌شنبه ۱۸ مرداد، دست کم ۱۴ نفر در اطراف نیروگاه هسته‌ای بر اثر این حملات کشته شدند.

قرار است در نشست شورای امنیت در روز پنجشنبه رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ۱۵ عضو شورای امنیت درباره مسائل ایمنی نیروگاه توضیح دهد. طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی او همچنین قصد دارد تلاش‌ها برای اعزام یک هیئت کارشناسی به زاپوریژیا را سرعت بخشد. گروسی در روزهای اخیر درباره “خطر بسیار واقعی یک فاجعه هسته‌ای” هشدار داده است.

کشورهای گروه هفت نیز روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ اوت) از روسیه خواستند ارتش خود را از سایت نیروگاه هسته‌ای خارج کند. وزرای خارجه گروه هفت در بیانیه مشترک خود گفتند: «تسلط روسیه بر این نیروگاه هسته‌ای منطقه را به خطر می اندازد.»

روسیه در کنار چین، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا یکی از اعضای دائم شورای امنیت و از حق وتو برخوردار است. چین در حال حاضر ریاست ادواری این نهاد را بر عهده دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید