به گزارش CNN فارسی، سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به پخش ویدئوی اعترافات اجباری دو نخبه زندانی ، علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، درباره زمینه‌سازی برای «صدور احکام سنگین و بی‌پایه علیه این دو دانشجوی زندانی» هشدار داد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، با اشاره به گزارش‌های منتشره درباره شکنجه این دو نخبه برای اخذ اعتراف اجباری گفت که پخش این ویدئوها تلاش برای «آماده‌سازی افکار عمومی» برای صدور احکام بوده است.

به گزارش CNN فارسی، روز جمعه خبرگزاری فارس ویدئویی را منتشر کرد که در آن اظهارات و تصاویری درباره نحوه ساختن بمب و خمپاره مطرح شده بود و این دو دانشجوی زندانی را بدون اشاره به نام کامل آنها به همکاری با سازمان مجاهدین خلق متهم می‌کرد.

علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری در سال ۹۵ و همچنین مدال طلای المپیاد جهانی نجوم در ۲۲ فروردین سال ۹۶ بدون اعلام دلیل دستگیری، «پس از ضرب‌ و شتم شدید توسط ماموران» بازداشت شد. امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، نیز همان روز بازداشت شد.

مدتی پس از بازداشت آن‌ها، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی وقت قوه قضائیه، این دانشجویان را متهم کرد که با گروه‌های «ضد انقلاب» و «به‌ویژه» سازمان مجاهدین خلق ارتباط گرفته بودند و «تحت تعلیمات» آنها «به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ در کشور بودند».

خانواده علی یونسی با اشاره به سابقه قوه قضائیه در «شکنجه روحی و جسمی و اعتراف‌گیری اجباری و فشار به خانواده‌ها»، این اتهامات را «مسخره» و «داستان‌سازی» خوانده‌اند.

در اولین جلسه محاکمه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، آن‌ها به «افساد فی‌الارض، اجتماع و تبانی با هدف اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» متهم شده‌اند. این اتهامات می‌توانند مجازات اعدام به‌ دنبال داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید