به گزارش CNN فارسی شاهین تقی‌‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، صدایی که شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) در نزدیکی تأسیسات اتمی نطنز شنیده شد حاصل آزمایش یک سامانه موشکی در منطقه بوده است.

روز شنبه رسانه‌های ایران از شنیده شدن صدای انفجار و مشاهده نوری در آسمان شهر نظنز خبر دادند. به نوشته رسانه‌ها، شدت انفجار به حدی بوده که موج انفجار به بعضی خانه‌ها آسیب رسانده است.

شبکه خبر صداوسیما درباره علت صدای این انفجار اعلام کرده بود: «بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از نطنز یک موشک پدافندی با هدف آزمایش واکنش سریع به تهاجم احتمالی شلیک شده است. این موشک پدافندی با هدایت سایت پدافندی منطقه در آسمان منفجر شده است.»

شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش نیز گفته است: «برای ارزیابی آمادگی میدانی، یکی از سامانه‌های موشکی منطقه آزمایش شد و این آزمایش برای ارزیابی سامانه‌های مستقر در منطقه صورت گرفت.»

او همچنین اطمینان داده است: «این‌گونه تمرینات در فضای کاملا امن و در هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت گرفت و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.»

روز شنبه خبرگزاری ایرنا به نقل از ساکنان منطقه نوشت که “صدای دو انفجار در منطقه بادرود در حدود ۲۰ کیلومتری سایت نطنز” شنیده شد.

بادرود، واقع در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز از شهرهای کوچک استان اصفهان است.

خبرگزاری فارس شنبه نوشته بود: «شنیده‌های غیر رسمی از انهدام یک پهپاد ناشناس حکایت دارد.»

فارس صدای انفجار را “مهیب” توصیف کرده و اعلام کرده بود، در بادرود صدای انفجار زمان کوتاهی شنیده شده و بعد از آن قطع شده است. همچنین نور شدیدی همزمان در آسمان دیده شده است.

فرماندار نظنز به این خبرگزاری گفته بود، هیچ اطلاعاتی از جزئیات این حادثه در اختیار ندارد.

سایت نظنز که با نام رسمی “مجتمع غنی‌سازی شهید مهندس مصطفی احمدی روشن” فعالیت می‌کند بارها هدف حمله و عملیات خرابکاری قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی همواره اسرائیل را عامل این حملات معرفی کرده است. اسرائیل این اتهام‌ها را نه تایید می‌کند نه تکذیب.

این انفجار یک روز پس از توقف دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین رخ داد؛ مذاکراتی که دیپلمات‌های غربی آن را “ناامیدکننده” توصیف کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید