به گزارش CNN فارسی ، بر اساس بیانیه کوتاه پلیس چین، این مرد ۳۹ ساله که با نام چینی ژو ژیان جیان شناخته می شود، روز یکشنبه دوباره دستگیر شده است.

آقای ژو در سال ۲۰۱۳ از کره شمالی به چین فرار کرد و پس محکومیت برای انجام چندین جرم به زندانی در شهر جیلین چین افتاد.

جایزه بزرگی برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود توسط مقامات چین تعیین شده بود.

براساس فیلمی که توسط یک شبکه دولتی پکن منتشر شده، ژو در شب ۱۹ اکتبر ابتدا از یکی از دیوارهای زندان بالا رفته و به پشت‌بام رسیده و با عبور موانع مختلفی در نهایت از حصار برقی نیز می‌گذرد و فرار می‌کند.

در این ویدیو مشخص است که نگهبانان زندان در تلاش برای تعقیب و دستگیری وی هستند.

این فرار باعث شد تا عملیات ویژه‌ای برای تعقیب و دستگیری او به اجرا گذاشته شود که این مسئله در شبکه‌های اجتماعی چین مورد توجه زیادی قرار گرفت.

مقامات چین برای اطلاعاتی که مستقیما منجر به دستگیری آقای ژو شود، مدام مبلغ جایزه را افزایش دادند تا درنهایت به ۱۰۹ هزار دلار رسید، آنها امیدوار بودند با بالا بردن جایزه شانس پیدا کردن این فراری برایشان را بیشتر شود.

تصاویر دستگیری نهایی او هم توسط ایستگاه‌های تلویزیون محلی جیلین منتشر شده، در این تصاویر ژو رنگ پریده و لاغر است و روی زمین دراز کشیده و دست‌هایش را از پشت سر بسته‌اند.

ژو ژیان ابتدا به اتهام ورود غیرقانونی از کره شمالی به چین، دستبرد و سرقت زندانی شده بود.

براساس اسناد دادگاه او در سال ۲۰۱۳ از رودخانه‌ای که کره شمالی را از چین جدا می کند عبور کرده و به چندین خانه در یک روستای مجاور دستبرد زده و پول، تلفن همراه و لباس سرقت کرده بود.

او همچنین با چاقو به پیرزنی که او را پیدا کرده بود، حمله کرده و سعی کرده بود با یک تاکسی فرار کرد که توسط پلیس دستگیر شد.

ژو ۹ سال از دوران حبس خود را گذرانده بود و در زمان فرار تنها دو سال تا آزادی و اخراج مجدد به کره شمالی فاصله داشت. برخی حدس می‌زنند که او برای جلوگیری از بازگرداندن به کره‌شمالی از زندان فرار کرده است.

چین علیرغم عضویت در کنوانسیون ۱۹۵۱ سازمان ملل متحد در مورد پناهندگان، اجبارا مردم کره شمالی را به کشورشان بازمی‌گرداند، این کنوانسیون امضاکنندگان را موظف می‌کند در صورتی که آوارگان را در معرض آزار و اذیت یا شکنجه قرار داشتند، آنها را برنگردانند.

چین فراریان را به عنوان مهاجران غیرقانونی می‌بیند تا پناهنده، و با این رویکرد چین با آنها در سیستم قانونی به عنوان مجرم برخورد می‌کند.

در سال ۲۰۱۴، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که کره شمالی مسئول “نقض‌های سیستماتیک، گسترده و فاحش حقوق بشر” و “جنایت علیه بشریت” است.

دیدگاهتان را بنویسید