به گزارش CNN فارسی دفتر رئیس جمهور آلمان از تماس تلفنی ۴۵ دقیقه‌ای این مقام با همتای اوکراینی او خبر داد. به گفته سخنگوی این دفتر، این مکالمه‌ای بس مهم بود که دلخوری و سوءتفاهم‌ها را برطرف کرد و با دعوت زلنسکی از اشتاین‌مایر برای سفر به کی‌یف همراه بود.  فرانک والتر اشتاین‌مایر در این تماس، مراتب “همبستگی، احترام و حمایت خود از مبارزه شجاعانه مردم اوکراین علیه تجاوز روسیه” را ابراز کرده است.

طرفین، تماس تلفنی را “بسیار خوب” توصیف کرده و قرار گذاشته‌اند که با یکدیگر در ارتباط بمانند.

اشتاین مایر قرار بود اواسط آوریل به همراه روسای جمهوری لهستان، لتونی، استونی و لیتوانی به کی‌یف سفر کند. این سفر اما کوتاه زمانی پیش از انجام از سوی کی‌یف لغو شد.

مقامات اوکراین دلیل این اقدام را “سیاست اشتاین مایر در مماشات با روسیه” در زمانی که او وزیر امور خارجه آلمان بود عنوان کردند.

پس از رد دیدار برنامه‌ریزی شده اشتاین‌مایر از اوکراین، بحثی در آلمان بالا گرفت که صدراعظم، اولاف شولتس برای اعلام همبستگی با اوکراین به این کشور سفر کند. شولتس اما از این سفر امتناع کرد. دلیل امر مدتی مسکوت ماند تا آن که شولتس در گفت‌وگویی تلویزیونی، علت امر را اقدام “غیرمحترمانه” کی‌یف در مخالفت با سفر اشتاین مایر به این کشور خواند.

اولاف شولتس چهارشنبه ۴ مه نیز پس از جلسه کابینه گفت، مخالفت با سفر رئیس جمهور آلمان به اوکراین مساله مهمی است که هنوز بلاتکلیف باقی مانده است.

از ابتدای تهاجم روسیه، دولت اوکراین از بلاتصمیمی آلمان برای ارسال تسلیحات به کی‌یف به شدت انتقاد کرده است. فرانک-والتر اشتاین مایر پنجشنبه ۵ مه در جریان بازدید از بخارست بار دیگر با اشاره به حمایت‌های مالی، نظامی و بشردوستانه در زمینه پذیرش پناهجویان اوکراینی گفت: «ما آلمانی‌ها با تمام وجود از اوکراین پشتیبانی می‌کنیم.»

بر خلاف سیاستمداران ارشد اروپا و کشورهای عضو اتحادیه، هیچیک از مقامات دولتی آلمان تا کنون به کی‌یف سفر نکرده‌اند. این در حالی است که اخیرا، فردریش مرتس، رئیس حزب دمکرات مسیحی آلمان به اوکراین رفت و با زلنسکی ملاقات کرد.

مرتس به خبرگزاری آلمان (dpa) گفته است: «از زلنسکی سپاسنگزارم که درخواست من را برای دعوت از اشتاین مایر پذیرفت.»

در این میان، بربل باس، رئیس مجلس سراسری آلمان (بوندستاگ) نیز ابراز آمادگی کرده که به مناسبت سالگرد پایان جنگ جهانی دوم به کی‌یف سفر کند. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز برای سفر به اوکراین اظهار تمایل کرده است.

بنا بر داده‌های دولت آلمان، تنها در هشت هفته‌ ابتدایی جنگ روسیه و اوکراین این کشور نزدیک به دویست میلیون دلار تسلیحات مختلف در اختیار اوکراین گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید