به گزارش CNN فارسی، رودیون کولاهین، فرمانده توپخانه ۹۲ مکانیزه اوکراین، گفت که روسیه پهپادهای انتحاری«شاهد ۱۳۶»را رنگ جدید کرده و به نام «ژرانیوم ۲» تغییر نام داده شده است.

 

به گفته کولاهین، یکی از پهپادهای ایرانی که دچار نقص فنی شده بود سقوط کرده و کشف شده است.

 

بر اساس این گزارش، کارشناسان مستقل نیز گفته‌اند که به نظر می‌رسد این پهپاد همان «شاهد ۱۳۶» باشد.

 

روز ۲۲ شهریور ارتش اوکراین اعلام کرده بود که برای اولین بار با پهپادهای انتحاری ساخت ایران مواجه شده و یکی از آن‌ها را سرنگون کرده است.

 

فرمانده توپخانه ۹۲ مکانیزه اوکراین گفت که شناسایی پهپادهای ایرانی به دلیل کوچک بودن و پرواز در ارتفاع بسیار پایین برای سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین دشوار است.

 

او ابراز امیدواری کرد که آمریکا و کشورهای غربی فناوری‌های پیشرفته‌تر ضدپهپاد را در اختیار اوکراین قرار دهند.

 

وال استریت ژورنال نوشت که به نظر می‌رسد پهپادهای ایرانی بیشتر در خارکیف مستقر شده‌اند؛ منطقه‌ای که نیروهای اوکراینی یک ضدحمله بزرگ در آن انجام داده و بخش‌هایی از خاک خود را از روسیه پس گرفتند.

 

در همین حال فرمانده توپخانه ۹۲ مکانیزه اوکراین گفت که نیروهای روسیه در مناطق دیگر امکان آتش توپخانه بهتری را دارند، اما در خارکیف ندارند و از پهپاد انتحاری استفاده می‌کنند.

 

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب کرده بودند، ولی به گزارش منتشر شده درباره سقوط یک پهپاد ایرانی در اوکراین واکنش نشان نداده‌اند.

 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز ۲۳ شهریور استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین را «بخشی از همان نفوذ مخربی» دانسته بود که جمهوری اسلامی «در منطقه و فراتر از آن دنبال می‌کند».

 

شاهد ۱۳۶از نوع پهپادهایی است که جمهوری اسلامی در اختیار گروه‌های نیابتی خود در منطقه قرار داده است.

 

در بهمن ماه سال گذشته یک منبع در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال گفته بود که ارسال این پهپادها به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

 

چهار ماه بعد آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا اعلام کرد که جمهوری اسلامی پهپاد «شاهد ۱۳۶» را در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید