به گزارش CNN فارسی قیمت توکن اومیکرون (Omicron) که نامی مشابه گونه جدید ویروس کرونا دارد، در ۳ روز گذشته بیش از ۹۰۰ درصد افزایش یافته است. کارشناسان معتقدند که جهش قیمت این ارز دیجیتال نمونه بارز یک حباب قیمتی غول‌پیکر است.

به گزارش کوین تلگراف، یک ارز دیجیتال نسبتاً مشکوک به نام اومیکرون که با نماد «OMIC» در بازار شناخته می‌شود، به اوج تاریخی جدیدی رسیده است. این اتفاق همزمان با کشف گونه جدید ویوروس کرونا است که نامی دقیقاً مشابه با این توکن دارد.

قیمت این توکنِ هم‌نام با سویه جدید ویروس کرونا ساعاتی پیش به بالاترین سطح تاریخ خود در ۶۸۹ دلار رسید. اومیکرون در ۲۴ ساعته گذشته حدود ۲۰۰ درصد رشد داشته است و از روز شنبه که با قیمتی حدود ۶۵ دلار معامله می‌شد، ۹۴۵ درصد رشد کرده است.

این توکن نام مشترکی با گونه جدید ویروس کرونا دارد که برای اولین بار در ۲۳ نوامبر (۲ آذر) در آفریقای جنوبی کشف شد. سازمان بهداشت جهانی گونه «B.1.1.529» کرونا را که با سرعت زیادی هم در حال گسترش است، از روی پانزدهمین حرف الفبای یونانی نام‌گذاری کرده است.

مستر ویل (Mr. Whale)، کارشناس ارزهای دیجیتال، گفته است که جهش اخیر قیمت اومیکرون نمونه‌ بارز یک «حباب غول‌پیکر» است.

او در توییتر نوشته است:

این توکن جدید پس از آنکه گونه جدید ویروس کرونا اومیکرون نام‌گذاری شد، طی ۳ روز گذشته ۶۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است و اکنون بیش از ۴۰۰ دلار ارزش دارد. اگر این نشانه‌ای از یک حباب غول‌پیکر نباشد، نمی‌توان گفت که چه چیز دیگری است.

اومیکرون یک پروتکل ذخیره ارز غیرمتمرکز است که بر بستر شبکه لایه دوم اتریوم، یعنی آربیتروم (Arbitrum) فعالیت می‌کند. توکن اصلی این پروتکل، یعنی OMIC، توسط چند ارز دیگر، از جمله ارز دیجیتال باثبات یو‌اس‌دی کوین (USDC) و توکن‌های تأمین‌کننده نقدینگی پروتکل خود پشتیبانی می‌شود.

اومیکرون تنها در صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ (SushiSwap) قابل‌معامله است و طبق داده‌های وب‌سایت کوین گکو (CoinGecko)، حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در بازار جفت‌ارز «OMIC/USDC» حدود ۵۷۵,۰۰۰ دلار بوده است. گفتنی است که کوین گکو اطلاعات بیشتری درباره عرضه یا ارزش کل بازار این توکن در اختیار ندارد.

این پروژه کشت سودِ مبتنی بر اوراق بدهی، در اوایل نوامبر (آبان)، یعنی پیش از کشف سویه جدید ویروس کرونا و به‌عنوان یک فورک از پروتکل دیفای اولیمپوس دائو (OlympusDAO) شروع به کار کرد، اما به‌غیر از نامش هیچ ارتباط دیگری با ویروس کرونا ندارد.

اواخر هفته گذشته، بازارهای مالی با انتشار اخبار مربوط به کشف نوع جدیدی از ویروس کرونا با افزایش فشار فروش موجه شدند و رشد ماه نوامبر (آبان) شاخص‌های سهام «S&P500» و نزدک کامپوزیت (Nasdaq Composite) از بین رفت.

اکنون اما با شروع هفته جدید، بازارهای ارز دیجیتال پس از سقوط به پایین‌ترین سطوح قیمتی خود از اواسط اکتبر (مهر)، دوباره سبز شده است و با این اتفاق آینده بازار روشن‌تر از قبل به نظر می‌رسد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۵.۶ درصد افزایش یافته و هم‌اکنون به ۲.۷۱ تریلیون دلار رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید