به گزارش CNN فارسی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز یکشنبه ۷ آذر (۲۸ نوامبر) برای مشارکت در پانزهمین اجلاس نشست سران سازمان همکاری‌ اقتصادی “اکو” به عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان سفر کرد.

او در حاشیه اجلاس این سازمان با سران برخی کشورهای عضو، از جمله رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان دیدار کرد.

دیدار او با اردوغان حدود نیم ساعت طول کشید و رسانه‌های ایران و ترکیه درباره محور گفت‌وگوهای رئیسی و اردوغان گزارشی منتشر نکردند.

رئیسی در بخشی از سخنرانی خود در اجلاس اکو گفت که جمهوری اسلامی ایران اولویت ویژه‌ای برای همکاری و مشارکت اقتصادی با کشورهای آسیایی، به‌خصوص همسایگان خود در آسیای جنوبی، آسیای غربی، آسیای میانه و قفقاز قائل است.

او خاطرنشان کرد: «علاقمند هستیم پروژه‌های انتقال آب به کشورهای متقاضی از جمله جمهوری اسلامی ایران در دستور کار سازمان اکو قرار گیرد.» رئیسی در باره انتقال آب به طور واضح توضیحی نداده است.

مقامات ایرانی در ارتباط با بحران آب و ایجاد ریزگردها قبلا کشورهای همسایه از جمله افغانستان و ترکیه را مقصر دانسته بودند. رئیسی ولی در سخنرانی خود به این موضوع اشاره‌ای نکرد اما گفت که علاقمند به پروژه انتقال آب به ایران است.

سخنان او بعد از اعتراضات به بی‌آبی و سوء مدیریت آب در اصفهان و شهر کرد صورت می‌گیرد.

انتقاد رئیسی از بلوکه شدن منابع مالی افغانستان توسط آمریکا

یکی دیگر از محورهای سخنان رئیسی بلوکه شدن منابع مالی افغانستان توسط آمریکا بوده است.

رئیس‌جمهور ایران درباره این موضوع تاکید کرد: «اینک با رسیدن فصل سرما، مردم افغانستان بیش از همیشه به کمک‌های معیشتی اولیه و سوخت نیاز دارند. اما سوزناک‌تر از سوز سرما آن است که منابع مالی ملت افغانستان توسط اشغالگران دیروز و سارقان امروز آمریکایی، محبوس شده است.»

تاریخچه کوتاه سازمان همکاری اقتصادی 

سازمان همکاری‌ اقتصادی (Economic Cooperation Organization)، که به اختصار “اکو” (ECO) نامیده می‌شود در سال ۱۳۴۳ توسط ترکیه، پاکستان و ایران تاسیس شد. دو سال پیش از انقلاب ایران “پیمان ازمیر” در اسفند‌ماه ۱۳۵۵ (۱۹۷۷) به تصویب رهبران این سه کشور رسید.

پس از پیروزی انقلاب ایران فعالیت این سازمان به حالت تعلیق درآمد و در سال ۱۳۵۸ منحل شد. بعد از پنج سال، مجدداً تحت عنوان “سازمان همكاری‌‌ اقتصادی”، تأسیس شد ولی تا سال ۱۳۶۹ عملاً فعالیتی نداشت.

به دنبال استقلال جمهوری‌های مسلمان شوروی سابق اعضای آن از ۳ کشور به ۱۰ کشور افزایش یافت و در سال ۱۹۹۲ علاوه بر ۵ کشور آسیای مرکزی، جمهوری آذربایجان و افغانستان نیز به اکو پیوستند. در حال حاضر این سازمان بزرگترین تشكل اقتصادی در میان کشورهای مسلمان محسوب می‌شود. سازمان اكو از موقعیتی استراتژیک در سطح منطقه نیز برخوردار است.

مقر دبیرخانه این سازمان در تهران واقع شده و زبان رسمی آن انگلیسی است.

دیدگاهتان را بنویسید