به گزراش CNN فارسی، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در نشستی مشترک با روسای جمهوری اوکراین و ترکیه در روز پنجشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) در شهر لویو در غرب اوکراین بار دیگر خوستار پایان جنگ شد._ زلنسکی

موضوع صادرات غلات از اصلی‌ترین محورهای این دیدار سه جانبه بود و گوترش گفت: «موفقیت دیپلماتیک توافقنامه”اجازه صادرات غلات از بنادر اوکراین” که در ماه ژوئیه انجام شد، تنها آغاز یک اقدام مثبت بود و این روند باید ادامه داشته باشد.»

۲۲ ژوئیه برای نخستین بار با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه توافقنامه “اجازه صادرات غلات از بنادر اوکراین” بین اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل امضا شد.

آنتونیو گوترش در دیدار با رجب طیب اردوغان و ولودیمیر زلنسکی با اعلام اینکه “مردم به صلح نیاز دارند” افزود: «این جنگ کشته‌های بی شمار، ویرانی و آوارگی گسترده و همچنین نقض چشمگیر حقوق بشر را همراه داشته است. نشست در لویو فرصتی برای سازمان ملل و ترکیه است تا تقریبا شش ماه پس از حمله روسیه به اوکراین، راه حل‌های مختلف را از طریق مذاکره با اوکراین بررسی کنند.»

امنیت نیروگاه اتمی زاپروژیا باید تامین شود

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پیش از دیدار سه جانبه، در ملاقاتی رو در رو با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار تامین امنیت نیروگاه اتمی زاپروژیا شد که در اشغال روسیه است.

در پی این دیدار، دفتر ریاست جمهوری اوکراین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای روسیه از اوایل ماه مارس سال جاری نیروگاه زاپروژیا که بزرگترین نیروگاه اتمی در اروپاست را اشغال کرده‌اند. وضعیت این نیروگاه بسیار بحرانی است. در پی دیدار رئیس جمهوری اوکراین و دبیرکل سازمان ملل بار دیگر نسبت به باج خواهی هسته ای روسیه هشدار می‌دهیم و از این کشور می‌خواهیم، به دلیل خطرات موجود، کنترل نیروگاه را به اوکراین بازگرداند.»

نیروگاه زاپروژیا که حد فاصل سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۵ ساخته شده، با داشتن ۶ رآکتور بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا و نهمین نیروگاه هسته‌ای در جهان محسوب می‌شود.

احتمال میانجیگری ترکیه بین اوکراین و روسیه

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی در لویو که در نزدیکی مرز لهستان قرار دارد، با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که برای نخستین بار از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین به این کشور سفر کرده نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

یکی از خبرگزاری‌های ترکیه‌ اعلام کرده است، “احتمالا” رجب طیب اردوغان در این دیدار، به ولودیمیر زلنسکی دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را پیشنهاد داده است.

رئیس جمهوری ترکیه با وجود حمله نظامی روسیه به اوکراین، همچنان تماس‌های دیپلماتیک خود با این کشور را حفظ کرده و بارها پیش از این نیز خود را میانجی بین دو کشور خوانده بود.

رجب طیب اردوغان پیش از این در روز جمعه ۵ اوت (۱۴ مرداد) با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سوچی نیز دیدار کرده بود. پس از آن ملاقات اعلام شد، به‌رغم تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه، همکاری‌های اقتصادی این دو کشور توسعه می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید