به گزارش CNN فارسی، در امان پایتخت اردن به نقل از منابع اطلاعاتی منطقه‌ای و ارتش سوریه گزارش داده که اسرائیل روز یکشنبه ۱۴ اوت به مواضع ایران در نزدیکی منطقه زادگاه اجدادی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و همچنین در نزدیکی پایگاه‌های اصلی روسیه در سوریه در سواحل مدیترانه حمله کرده است.

ارتش سوریه پیشتر گفته بود در دو حمله هم‌زمان اسرائیل به جنوب استان طرطوس و نیز به دمشق، سه سرباز کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند.

جزییات بیشتری درباره مناطق مورد حمله واقع شده، منتشر نشده است.

به گفته برخی اعضای پیشین ارتش سوریه که با منطقه آشنایی دارند، این حملات در شمال غربی حومه دمشق به پایگاه‌های گروه حزب‌الله لبنان که مورد حمایت ایران است، انجام شده است.

یک افسر ارتش سوریه در منطقه ساحلی طرطوس نیز که نخواسته نامش فاش شود به رویترز گفته مواضع ایران در نزدیکی روستای ابوافصه واقع در جنوب این شهر بندری در کنار یک ایستگاه رادار و پدافند هوایی در همان نزدیکی هدف حمله قرار گرفته است.

در سال‌های اخیر اسرائیل صدها بار مواضع ایران در سوریه را هدف قرار داده اما عمدتا از هدف قرار دادن مناطق ساحلی که مواضع نظامی اصلی روسیه در آن متمرکز است، اجتناب کرده است.

کارشناسان نظامی اسرائیلی و کارشناسان منطقه‌ای می‌گویند حملات اخیر یک درگیری با شدت کم بوده که هدف آن کند کردن نفوذ فزاینده ایران در سوریه است.

این حملات در نزدیکی تنها پایگاه مدیترانه‌ای نیروی دریایی روسیه در بندر طرطوس صورت گرفت که کشتی‌های جنگی روسیه در آن لنگر انداخته‌اند، در حالی که پایگاه اصلی هوایی مسکو نیز در همان نزدیکی و در استان لاذقیه است.

علوی‌ها که بزرگترین اقلیت دینی را در سوریه تشکیل می‌دهند و بشار اسد و بسیاری از رهبران حزب حاکم منتسب به آن هستند، عمدتا در مناطق ساحلی این کشور مانند لاذقیه زندگی می‌کنند و بر رده‌های بالای قدرت در دستگاه‌های امنیتی و ارتش تسلط دارند.

نیروهای روسیه در سوریه همواره چشم خود را بر حملات هوایی اسرائیل علیه محل استقرار و انتقال تسلیحات نیروهای تحت حمایت ایران می بندند. اما در ماه‌های اخیر و پس از جنگ اوکراین، تنش میان  اسرائيل و روسیه بالا گرفته است.

اسرائیل ماه گذشته گفت که جت‌های نظامی این کشور در ماه مه زیر آتش ضدهوایی روسیه بر فراز سوریه قرار گرفتند اما این رویارویی را یک “حادثه یک‌باره” توصیف کرد.

سوریه اسرائیل را مسئول حملات بزرگ به فرودگاه بین‌المللی اصلی خود در دمشق در ماه ژوئن دانست که به شدت به باند فرودگاه آسیب رساند و پروازها را برای چند هفته متوقف کرد. مقامات دفاعی اسرائیل می گویند ایران به طور مرتب از فرودگاه‌های غیرنظامی برای انتقال سلاح و شبه نظامیان استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید