به گزارش CNN فارسی یک مقام اوکراینی روز پنجشنبه پنجم خرداد گفت ارتش روسیه به محاصره نیروهای اوکراینی در جبهه شرقی نزدیک شده و برای مدت کوتاهی در مسیر آخرین بزرگراه که به شهرهای ناحیه دونباس ختم می‌شود چند نقطه را تصرف کردند ولی این تهاجم روسیه دفع شده است.

فرماندار ایالت لوهانتسک اذعان کرد که نیروهای اوکراینی در حال عقب‌نشینی هستند ولی تاکید کرد تنها بزرگراهی که از رودخانه دونتسک عبور می‌کند و به شهرهای سیورودونتسک و لیسیچانسک منتهی می‌شود هنوز به تصرف روسیه درنیامده است.

روسیه در روزهای اخیر حملات خود به این مناطق را تشدید کرده است و با پیشروی در سه جبهه قصد دارد واحدهای ارتش اوکراین را محاصره کند. در صورت سقوط شهرهای سیورودونتسک و لیسیچانسک، کل ایالت لوهانتسک به تصرف روسیه در می‌آید که یکی از اهداف مهم تهاجم نظامی مسکو در شرق اوکراین است.

فرماندار لوهانتسک در پیامی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «حدود ۵۰ سرباز» روسیه به بزرگراهی رسیدند که لیسیچانسک را به شهر باخموت که در کنترل اوکراین است وصل می‌کند و برای مدت کوتاهی با احداث یک پست بازرسی توانستند در این نقطه مستقر شوند ولی مواضع آن‌ها در هم کوبیده شد و مجبور به عقب‌نشینی شدند.

او افزوده است: «از اولین روز تهاجم تمامی قلمرو ایالت و مواضع نیروهای اوکراینی زیر حملات شدید توپخانه بوده است. بسیاری از سنگرها و مواضع دفاعی ما ویران شده است. کاملا مشخص است که سربازان ما در حال عقب‌نشینی به مواضع مستحکم‌تر هستند».

وی خاطرنشان کرد که نیروهای اوکراینی ممکن است مجبور شوند از یک یا دو شهر عقب‌نشینی کنند.

با توجه به این‌که روسیه هدف اصلی تهاجم نظامی خود را تصرف کامل منطقه دونباس اعلام کرده است از نظر کارشناسان نظامی غربی، تصرف دو شهر سیورودونتسک و لیسیچانسک می‌تواند یک نقطه عطف مهم در نبردهای جبهه شرقی باشد.

خبرنگاران رویترز در مناطق تحت کنترل روسیه در جبهه‌های جنوبی دونباس می‌گویند در پی عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی در روزهای گذشته ارتش روسیه در اطراف شهر سویتلودارسک نیز پیشروی کرده است. این شهر اکنون در کنترل کامل شورشیان مورد حمایت روسیه است و آن‌ها پرچم‌های خود را در ساختمان‌های دولتی نصب کرده‌اند.

برخی از کارشناسان غربی معتقدند که پیشروی‌ روسیه در دونباس حداقل در کوتاه‌مدت روی سرنوشت جنگ تاثیر مهمی خواهد داشت.

به گفته یکی از کارشناسان پژوهشکده راهبردی «مرکز مطالعات نیروی دریایی» در آمریکا، نیروهای روسیه از مواضع دفاعی اوکراین در پوپاسانا واقع در جنوب سیورودونتسک عبور کرده و واحدهای ارتش اوکراین اکنون با خطر محاصره روبرو هستند.

وادیم دنیسنکو، مشاور وزارت دفاع اوکراین، در یک نشست خبری گفت وضعیت بسیار وخیم است و ۲۵ هنگ ارتش روسیه تلاش می‌کنند نیروهای اوکراینی را محاصره کنند.

او افزود: «همه چیز اکنون روی دونباس متمرکز شده است».

ارتش روسیه پس از عقب‌نشینی از اطراف کی‌یف و نواحی شمالی اوکراین، در یک ماه اخير بخش اعظم نیروهای خود را به جبهه‌های شرقی در ناحیه دونباس اعزام کرده است. هر چند پیشروی روسیه کند بوده ولی تکیه بر آتش سنگین توپخانه در امتداد خطوط جبهه خسارات شدیدی به بار آورده است.

ارتش اوکراین می‌گوید طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۰ شهر و شهرک در این مناطق زیر آتش توپخانه قرار گرفته است و حداقل ۴۷ ساختمان غیرنظامی از جمله خانه‌های مردم و مدارس آسیب دیده‌اند.

در روزهای اخیر محاصره بنادر اوکراین در حاشیه دریای سیاه به دلیل نقش مهم آن‌ها در صادرات غله و سایر مواد غذایی بار دیگر توجه فراوانی جلب کرده است. سازمان ملل بارها هشدار داده که توقف صادرات از اوکراین به بحران مواد غذایی و افزایش گرسنگی در کشورهای فقیر دامن می‌زند.

کشورهای غربی از روسیه خواسته‌اند به محاصره بنادر اوکراین پایان دهد. در مقابل مسکو مدعی است که دلیل اصلی بحران مواد غذایی تحریم‌های غرب علیه روسیه است.

آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه، روز پنجشنبه به خبرگزاری روسی اينترفکس گفت این کشور به شرط لغو برخی از تحریم‌ها علیه مسکو حاضر است مسیرهای امنی برای از سرگیری صادرات از بنادر اوکراین ایجاد کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، نیز گفت: «به اعتقاد ما عامل اصلی این بحران اقدامات کشورهای غربی است».

او ابراز امیدواری کرد که حکومت اوکراین در مذاکرات آتی شروط روسیه را بپذیرد که محورهای اصلی آن به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه و به رسمیت شناختن جمهوری‌های مستقل در ناحیه دونباس است.

کی‌یف بارها تاکید کرده است که هیچ‌گاه این شروط را نمی‌پذیرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی داووس گفت: نباید به ولادیمیر پوتین اجازه دهیم که شروط صلح را دیکته کند. «صلح تحميلی در کار نخواهد بود. نه اوکراين و نه ما اين را نخواهيم پذيرفت».

دیدگاهتان را بنویسید