به گزارش CNN فارسی، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) تنها چند روز پس از درگیری‌های شدید نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، با سفر به پایتخت ارمنستان “حمله غیرقانونی جمهوری آذربایجان به خاک ارمنستان” را محکوم کرد.

 

پلوسی با حمایت آشکار ایالات متحده از ارمنستان گفت: «آمریکا در کنار ارمنستان است و از امنیت و دموکراسی در این کشور حمایت خواهد کرد.»

 

به گفته مقامات ایروان، در پی درگیری‌های شدید نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکنون ۱۳۵ سرباز ارمنی کشته شده‌اند. آذربایجان نیز از کشته شدن بیش از ۷۰ سرباز در پی این درگیری‌ها خبر داده است.

هفته گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان درگیری شدید و دو روزه‌ای در مرزهای دو کشور داشتند که به تصرف ۵۰ کیلومتر مربع از اراضی ارمنستان توسط آذربایجان منجر شد.

 

جمهوری آذربایجان و ارمنستان دهه‌هاست بر سر تمامیت ارضی و به خصوص منطقه قره‌باغکوهستانی با یکدیگر درگیری دارند. ساکنان این منطقه ارمنی هستند اما از نظر قوانین بین‌الملل، منطقه متعلق به جمهوری آذربایجان است.

 

بیشتر بخوانید: سازمان ملل خواستار پایان درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد

 

در جنگی که در سال ۲۰۲۰ شش هفته به طول انجامید، آذربایجان توانست بخشی از این منطقه را تصرف کند و مناطقی را که دهه‌ها در دست جدایی‌طلبان ارمنی بود دوباره تحت کنترل خود در آورد.

 

این جنگ با میانجی‌گری روسیه و توافق آتش‌بس پایان گرفت.

 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در دیدار روز یکشنبه با آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان با اعلام اینکه “تمامیت ارضی ارمنستان” برای ایالات متحده مهم است، گفت: «برای ما روشن است که درگیری مرزی بین دو کشور با حمله نیروهای آذربایجان به ارمنستان آغاز شده است. هدف از این سفر، این است که بدانیم ارمنستان به طور مشخص چه خواسته‌ای از ایالات متحده دارد و ما چه حمایتی می‌توانیم ارائه دهیم.»

به گزارش اشپیگل، آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان نیز در کنفرانس مطبوعاتی با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شد که آذربایجان از توجه بین‌المللی به جنگ اوکراین برای بمباران این کشور استفاده کرده است.

 

رئیس پارلمان ارمنستان همچنین خواستار تحریم‌های غرب علیه آذربایجان شد.

 

اظهارات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ایروان با انتقاد شدید آذربایجان روبه‌رو شده است. وزارت دفاع این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اتهامات بی اساس و غیرمنصفانه پلوسی علیه آذربایجان غیرقابل قبول است.»

 

دیدگاهتان را بنویسید