به گزارش CNN فارسي ، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، واشینگتن از حق آزادی بیان و آزادی تجمعات «مردم شجاع» ایران حمایت می‌کند.

پرایس، عصر یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت، در توییتی با شجاع خواندن معترضان نوشت که «مردم ایران این حق را دارند که حکومت خود را پاسخگو کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «ما از حق مردم ایران در برپایی تجمعات مسالمت‌آمیز و حق آزادی بیان در فضای مجازی و غیرمجازی، بدون واهمه از خشونت یا برخورد تلافی‌جویانه حمایت می‌کنیم.»

این اولین واکنش رسمی دولت جو بایدن به اعتراضات مردم در ایران است. رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، این توییت ند پرایس را بازنشر کرده است.

الی کوهانیم، مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا، با بازنشر این توییت نوشت: «همه آمریکایی‌ها با وجدان اخلاقی خود در کنار مردم ایران برای خواست آزادی‌شان می‌ایستند.»

پیشتر چند تن از مقامات دولت دونالد ترامپ از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند. از جمله ویکتوریا کوتس، معاون مشاور پیشین امنیت ملی دولت ترامپ از ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا خواست تا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای معترضین خوزستانی فراهم کند.

کوتس، در واکنش به قطع اینترنت در خوزستان در توییتی نوشت: «اگر ایلان ماسک می‌تواند اینترنت استارلینک را برای اوکراین فراهم کند، چرا آن را برای خوزستان فراهم نکنیم؟ باید برای این مردم شجاع امکان برقراری ارتباط را ایجاد کنیم‌.»

وزرای خارجه گروه هفت کشور صنعتی جهان نیز شنبه ۲۴ اردیبهشت در پایان نشستی در کمپ «وایزن هاوس» در شمال آلمان، نگرانی شدید خود را از نقض گسترده و مستمر حقوق بشر به‌ویژه حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران ابراز داشتند.

دور جدید اعتراضات از هشت روز پیش در استان خوزستان به‌دلیل افزایش چندین برابری قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی آغاز شد و به سایر استان‌های ایران گسترش یافته است. در روزهای گذشته مردم بسیاری از شهرها به خیابان‌ها آمده و نسبت به وضعیت بد معیشتی و ناکارآمدی دولت جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

دیدگاهتان را بنویسید