به گزارش CNN فارسی شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های پرواز مستقیم هواپیماهای مسافربری ایرانی در جنوب شرق آسیا بود که شرکت‌های ایران‌ایر و ماهان پیش از پاندمی کرونا هفته‌ای دو تا سه پرواز به آن داشتند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌گوید شامگاه جمعه، ۲۱ مرداد آخرین پرواز یک هواپیمای مسافربری ایرانی از مبدا تهران به کوالالامپور انجام می‌شود و پس از آن این کار متوقف خواهد شد.

مقصود اسعدی سامانی به خبرگزاری ایلنا گفته از این پس مسافران باید از پروازهای ایرلاین‌های خارجی در این مسیر استفاده کنند.

این مقام مسئول درباره علت توقف پروازها گفت: «مالزی دیگر به ایرلاین‌های ایرانی سوخت نمی‌دهد چراکه شرکت‌های سوخت‌رسانی در فرودگاه‌های مالزی با آمریکایی‌ها همکاری دارند و به این شرکت‌ها اعلام شده اگر به هواپیماهای ایرانی سوخت دهند، مشمول تحریم‌ها می‌شوند.»

ظاهرا خودداری از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی شامل تمام فرودگاه‌های مالزی می‌شود و ایرلاین‌های ایران نمی‌توانند پرواز مستقیم به کوالالامپور را با مقصد دیگری جایگزین کنند.

اسعدی سامانی می‌گوید به این ترتیب درآمد جابه جایی مسافر در این مسیر از  ایرلاین‌های ایرانی سلب می‌شود و یکی از پایگاه‌های مهم پرواز هواپیماهای ایران در جنوب شرق آسیا از دست می‌رود.

جلوه‌ای از هزینه تحریم‌ها

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی این وضعیت را “نمونه‌ای از هزینه‌های تحریم‌ها” عنوان کرد که به گفته او به صنعت هوانوردی ایران تحمیل شده‌است.

در دوران پاندمی کرونا پرواز مستقیم شرکت‌های ایران‌ایر و ماهان بین تهران و کوالالامپور قطع شد و پس از فروکش کردن پاندمی دست‌کم یک پرواز در هفته در این مسیر انجام می‌شد که اکنون به دلیل تحریم‌ها همان هم متوقف شده است.

در سال‌های گذشته سوخت‌رسانی به هواپیماهای مسافربری شرکت‌های ایران در اغلب فرودگاه‌های جهانبا اختلال رو به‌رو می‌شد و این روند پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۷ که اعمال مجدد تحریم‌ها را در پی داشت تشدید شد.

از فروردین سال پیش مذاکراتی برای احیای برجام در وین آغاز شد که بیستم اسفند بدون نتیجه متوقف شد. این مذاکرات پس از یک وقفه حدود پنج ماهه هفته گذشته از سر گرفته شد اما نتیجه آن همچنان نامشخص است.

اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام روز دوشنبه اعلام کرد “متن نهایی” توافق آماده شده و طرف‌های مذاکره باید درباره آن تصمیم‌گیری کنند. جمهوری اسلامی نهایی بودن این متن را تکذیب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید