رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که پس از بررسی غذاها و شربت‌های توزیع شده بین مردم روستای چنار علیای اسدآباد، شواهد آزمایشگاهی حاکی از شیوع یک نوع اسهال عفونی با عامل میکروبی است که تاکنون باعث مرگ یک کودک و مسمومیت ۲۶۰ نفر در این منطقه شده است.

پیش از این تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌دهد چندین کودک با وضعیت وخیم جسمی در یکی از مراکز درمانی اسدآباد بستری هستند و بستگان این کودکان روی همان فیلم می‌گویند که این کودکان در اثر «توزیع شربت آلوده در مراسم مذهبی شب تاسوعا» مسموم شده‌اند.

محمد مهدی مجذوبی، رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان، پنج‌شنبه شب بیستم مرداد ماه با تایید مسمومیت ۲۶۰ نفر از ساکنین روستای چنارعلیا، گفت که این افراد در اثر یک بیماری میکروبی مسموم شده و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اعلام کرد که تاکنون از میان این بیماران، یک کودک فوت کرده است، دو کودک دیگر وضعیت مناسبی نداشتند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند اما حال عمومی آن‌ها خوب است.

مجذوبی افزود که در حال حاضر همچنان ۵۵ نفر در اثر این بیماری میکروبی در بیمارستان بستری هستند، که ۹ نفر از بستری‌شدگان از بزرگسالان و مابقی از گروه سنی کودکان هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره علت مسمومیت و بیماری دسته‌جمعی ۲۶۰ نفر به طور همزمان گفت: «موارد متعددی مانند غذاها و شربت‌های توزیع شده بین مردم بررسی شده و شواهد آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این بیماری یک اسهال عفونی با عامل میکروبی بوده است.»

در همین حال حسین سلیمانی، مدیر روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد، گفت که تعدادی از ساکنان روستای چنار علیا دچار «مسمومیت» شده‌اند و یکی از این بیماران که کودک ۱۲ ساله‌ای بود پس از اعزام به بیمارستانی در همدان، جان خود را از دست داد.

موضوع مسمومیت گروهی ده‌ها نفر در روستای چنار علیا از دو روز پیش در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود اما مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اولین‌بار چهارشنبه شب آن را تایید و اعلام کردند که بیشتر مسموم شدگان کودکان زیر ۱۲ سال هستند.

پس از آن محمد مهدی مجذوبی، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان، در روز پنح‌شنبه گفت که جمع بندی اولیه نشان از آن داشت که این قضیه تنها محدود به روستای چنار علیای اسدآباد بوده و جمعی از اهالی مبتلا به بیماری و عمدتا مشکلات گوارشی با علائم تب، درد بدن،اسهال و استفراغ شده‌اند.

مجذوبی تاکید کرد که آب روستای چنار علیا مورد بررسی قرار گرفته و آب این روستا از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ گونه مشکلی ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان سرانجام پنجشنبه شب در یک برنامه تلویزیون استانی همدان اعلام کرد که موارد متعددی مانند غذاها و شربت‌های توزیع شده بین مردم بررسی شده و شواهد آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این بیماری یک اسهال عفونی با عامل میکروبی بوده است.

حسینعلی شرکایی، فرماندار اسدآباد، نیز دلیل بیماری اهالی روستای چنار علیا و مرگ یک دختر ۱۲ ساله را مسمومیت اعلام کرد.

فرماندار اسدآباد افزود که دانشکده علوم پزشکی تیمی برای درمان مسموم‌شدگان تشکیل داده و تیمی نیز متشکل از دادستان، دانشگاه علوم پزشکی همدان و دانشکده علوم پزشکی اسدآباد، پزشکی قانونی و پزشکان عفونی در حال بررسی جزییات و تحقیق برای شناسایی علت مسمومیت است.

دیدگاهتان را بنویسید