به گزارش CNN فارسي ، بنت در توییتی نوشت: «جو بایدن در تماسی که حدود یک ماه قبل داشتیم، تصمیم خود را برای حفظ سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی به اطلاع من رسانده بود و به او برای این تصمیم تبریک می‌گویم.»

بنت افزود: «بایدن دوست واقعی اسرائیل است و به امنیت و توانمندسازی این کشور اهمیت می‌دهد.»

نخست‌وزیر اسرائیل خاطرنشان کرد: «در ماه‌های اخیر موضع خود را مشخص کرده بودیم که سپاه پاسداران بزرگ‌ترین سازمان تروریستی جهان است و در هدایت و انجام اقدام‌های تروریستی جنایتکارانه و تضعیف ثبات خاورمیانه نقش دارد.»

چند ساعت قبل، پولیتیکو به نقل از یک مقام ارشد غربی گزارش داده بود که جو بایدن در چهارم اردیبهشت ‌ماه تصمیم خود را برای حفظ سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی نهایی کرده است.

طبق گزارش پولیتیکو، بایدن در این تماس به بنت گفته بود این تصمیم کاملا نهایی است و پنجره امتیازات برای ایران بسته شده است.

طی هفته‌های گذشته تقاضای ایران برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی به بزرگ‌ترین مانع بر سر مذاکرات احیای برجام تبدیل شد.

با وجود میانجی‌گری بازیگران بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا و قطر و ابراز نگرانی چهره‌های جمهوری‌خواه و برخی از اعضای حزب دموکرات نسبت به احتمال حذف سپاه پاسداران از این فهرست، دولت بایدن از اظهارنظر نهایی در این مورد خودداری کرده است.

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در نشستی در کمیته روابط خارجی سنا درباره مذاکرات برجام به نمایندگان کنگره توضیح خواهد داد.

کریس مورفی، سناتور دموکرات، در گفت‌وگو با آرش علایی از ایران اینترنشنال گفت: «در نشست کمیته روابط خارجی سنا از رابرت مالی می‌خواهم که یک ارزیابی صادقانه از وضعیت مذاکرات وین ارائه دهد و مشخص کند که چرا دیپلماسی تنها مسیر ممکن برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»

ریک اسکات، سناتور جمهوری‌خواه نیز به ایران اینترنشنال گفت: «امیدوارم از رابرت مالی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا بشنوم که ایران کشوری نیست که بتوان با آن کار و تجارت کرد چرا که ایران هنوز می‌خواهد اسرائیل را نابود کند، شهروندان آمریکایی را تهدید می‌کند و فقط دنبال ایجاد بی‌ثباتی است.»

تامی توبرویل، سناتور جمهوری‌خواه هم به ایران اینترنشنال گفت: «با این توافق احیای برجام که روسیه آن را مذاکره کرده، موافق نیستم. ما هرگز به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح‌ هسته‌ای نمی‌دهیم. باید برای جلوگیری از این توافق هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم.»

همچنین کوری بروکر، سناتور دموکرات، در پاسخ به پرسش ایران اینترنشنال مبنی بر اینکه در صورت شکست دیپلماسی آیا تقابل با ایران تنها گزینه ممکن است، گفت: «هم‌اکنون ایران و آمریکا از طریق تحریم‌ها در حال تقابل هستند. نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم این‌چنین به حمایت از تروریسم دولتی ادامه دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید