به گزارش CNN فارسي ، شرکت فضایی Orbital Assembly مستقر در ایالات متحده به تازگی اطلاعات و مفاهیم جدیدی در خصوص هتل فضایی خود که ساخت آن از سال ۲۰۱۹ مطرح شده است، فاش کرده است. مفهوم این سفینه فضایی ابتدا توسط شرکت کالیفرنیایی Gateway Foundation شکل گرفت. این مفهوم شامل چندین ماژول است که توسط شفت‌های آسانسور به هم متصل شده اند و یک چرخ دوار را تشکیل می‌دهند که به دور زمین می‌چرخد.

این پروژه اکنون توسط Orbital Assembly Corporation، یک شرکت ساخت و ساز فضایی که ارتباط خود را با Gateway قطع کرده است، نظارت می‌شود. این شرکت اکنون قصد دارد دو ایستگاه فضایی را با محل اقامت توریستی به فضا بفرستد. ایستگاه فضایی ویجر که قرار است در سال ۲۰۲۷ افتتاح شود، ۴۰۰ نفر را در خود جای خواهد داد. ایستگاه مفهومی جدید پایونیر نیز در سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و قرار است ۲۸ نفر را در خود جای دهد.

Orbital Assembly می‌گوید هدف از طراحی این ایستگاه، راه‌اندازی یک «پارک تجاری» و فضایی برای گردشگران است. با توجه به هزینه بسیار زیاد سفر‌های فضایی، تصور گذراندن مرخصی سالانه خود را در خارج از این دنیا برای بسیاری از ما سخت خواهد بود. تیم آلاتوره، مدیر عامل Orbital Assembly عقیده دارد این مشکل با سفینه فضایی جدیدش برطرف خواهد شد. او در مصاحبه‌ای جدید می‌گوید: «هدف ما این است که امکان زندگی، کار و شکوفایی تعداد زیادی از مردم در فضا را فراهم کنیم.»

هر دو ایستگاه پایونیر و ویجر، به فضا‌های اداری و امکانات تحقیقاتی مجهز خواهند شد. هر دو  شبیه یک چرخ در حال چرخش در مدار زمین خواهند بود. آلاتوره در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ایستگاه ویجر مانند یک سطل آب در حال چرخش عمل می‌کند. در نزدیکی مرکز ایستگاه، گرانش مصنوعی وجود ندارد؛ اما با حرکت به سمت بیرون ایستگاه، نیروی گرانش افزایش می‌یابد. آلاتوره اخیراً گفته فیزیک تغییری نمی‌کند؛ اما از آنجایی که ایستگاه پایونیر کوچکتر است، سطح گرانش آن نیز متفاوت خواهد بود. او انجام برخی کار‌ها مانند دوش گرفتن و توانایی خوردن و آشامیدن در حالت نشسته را “آرامش جاذبه مصنوعی” می‌نامد. وجود فضا‌هایی با گرانش کمتر انجام این کار‌ها را سرگرم کننده‌تر می‌کند.

رندر‌های فضای داخلی هر دو ایستگاه، یک هتل لوکس را به نمایش می‌گذارند. آلاتوره که سابقه‌ای در معماری نیز دارد، پیش از این گفته بود زیبایی شناسی هتل پاسخی مستقیم به فیلم استنلی کوبریک به نام «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» است و آن را «طرحی از کار‌هایی که نباید انجام داد» نامید. ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی در گذشته میزبان گردشگران بوده اند. اولین گردشگر فضایی جهان “دنیس تیتو” نام داشت که در سال ۲۰۰۱ به فضا سفر کرد. آلاتوره می‌گوید که ایستگاه فضایی بین‌المللی در درجه اول مکانی برای کار و تحقیق است و هتل فضایی Orbital Assembly جایگاه متفاوتی دارد.او می‌گوید: «ایستگاه فضایی مانند یک کارخانه یا مرکز تحقیقاتی نیست، بلکه باید شبیه یک “رویای علمی تخیلی” باشد. این ایستگاه یک فضای راحت و آرام است که احساس می‌کنید خانه شماست. بسیاری از فناوری‌های تغییر دهنده زندگی مانند GPS از اکتشافات فضایی ناشی می‌شوند.» او همچنین عقیده دارد که محیط زیست ما فقط زمین نیست، بلکه کل منظومه شمسی است و منابع بسیار زیادی در آنجا وجود دارد. علیرغم اینکه هزینه بلیط فضا در حال حاضر گران است، اما آلاتور عقیده دارد که گردشگری فضایی در آینده فقط مختص میلیاردر‌ها نخواهد بود. او می‌گوید: «ما هر کاری که از دستمان بر بیاید انجام می‌دهیم تا فضا را برای همه، نه فقط ثروتمندان، در دسترس قرار دهیم.»

دیدگاهتان را بنویسید