به گزارش CNN فارسی، فرمانده یگان‌های ویژه انتظامی جمهوری اسلامی اعتراضات گسترده اخیر را ناشی از تحریک “آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها” توصیف کرده که در آن به گفته او “اراذل به صحنه آمده‌اند.” سردار حسن کرمی روز دوشنبه، ۴ مهر، در مصاحبه با خبرگزارری فارس گفته است: «پلیس این توانمندی را دارد که ظرف چهار تا پنج روز اوضاع را تحت کنترل خود در بیاورد.»

 

ناآرامی‌های اخیر که در اعتراض به مرگ مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد شکل گرفت، اینک وارد دهمین روز خود شده و شعارهای اولیه آن علیه حجاب اجباری بیش از پیش کل حکومت را نشانه رفته‌اند.

 

حسن کرمی معترضان به مرگ مهسا امینی و مخالفان حجاب اجباری را که به رغم خطر سرکوب و بازداشت به خیابان‌ها آمده‌اند “آدم‌های خوش‌گذاران و رفاه‌طلبی” توصیف کرده که “آمریکایی‌ها با حمایت از آنها سرشان کلاه رفته است.”

 

کرمی با طرح این مدعا که “کار را ما تمام کردیم و خوشبختانه پلیس کار بسیار ارزشمندی را انجام داد” افزوده است: «ما تا شب گذشته کار سنگینی را انجام دادیم؛ توانستیم هم عوامل اصلی آشوبگران را شناسایی کنیم؛ هم آنهایی را که گردن کلفتی کرده و به حجاب زنان هتک حرمت کرده و هم به قانون و مقدسات توهین کردند؛ آنها خودشان می دانند چه مجازات هایی هم در انتظار آنها است.»

 

تجربه “جمع کردن” اعتراضات

 

کرمی و نیروی تحت فرماندهی او در سرکوب ناآرامی‌های سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ هم نقشی محوری داشتند و او خود از محوریت این نیرو در “جمع‌کردن اعتراضات” سخن گفته است. او مهرماه سال ۱۴۰۰ در مصاحبه‌ای گفت: «ناآرامی‌های سال ۹۶ موضوع جدیدی بود که با آن مواجه می‌شدیم که خوشبختانه در دو هفته جمع شد، ناآرامی‌های سال ۹۸ نیز با وجود گستره زیادتر از ناآرامی‌های سال ۹۶، دو روز طول کشید، شاید در برخی شهرها مانند تهران، شیراز و اصفهان در سال ۹۸، در بیش از ۱۵۰ نقطه درگیری وجود داشت.»

تهدیدهای تازه کرمی در تداوم اظهاراتی است که از جمله روز دوشنبه بر زبان رئیس قوه قضائیه هم جاری شد. غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با متهم‌کردن “همه آنها که به خیابان آمدند” به “کشتن بسیجی ها و تخریب اموال عمومی”، تهدید کرد که “در نهایت اقتدار و قاطعیت (با آنها) برخورد خواهد شد.”

 

این تهدیدها در حالی صورت می‌گیرد که بازداشت‌های گسترده دانشجویان، روزنامه‌نگاران و بسیاری از کسانی که برای اعتراض به فشارها و تضییقات و حق‌‌کشی‌ها به خیابان آمدند، کشته‌شدن حدود ۵۰ نفر و نیز عرض اندام نیروهای بسیجی و نزدیک به حکومت در راهیپمایی‌های مختلف تا کنون نتوانسته اعتراضات را محدود کند. در تازه‌ترین جمع‌بندی‌ها، برخی گروه‌های حقوق بشری شمار کشته‌شدگان اعتراضات را ۷۶ نفر اعلام کرده‌اند.

 

ادامه همبستگی‌های داخلی و خارجی

 

در همین حال همراهی‌ها و همبستگی‌های چهره‌های شاخص هنری و ورزشی و فرهنگی و نیز دولت‌های غربی با اعتراض‌ها علیه مرگ مهسا امینی و حجاب اجباری ادامه دارد.

 

کریم باقری، چهره شاخص فوتبال ایران در پستی اینستاگرامی به اهانت حسن عباسی، سخنران حامی جمهوری اسلامی علیه کریمی پاسخ داد و نوشت: «علی کریمی نه خائن است نه وطن فروش، بلکه یک میهن پرست با شرف است. قابل توجه مردک پاچه‌خوار که می‌خواست کاخ سفید را حسینیه کند: تو با این ادبیات سخیف به هر قشری از جامعه توهین کرده‌ای و می‌کنی، کسی هم نیست جلوی تو رو بگیره و هر روز گستاخ تر از دیروز پیش می‌روی. همه‌ی ما به خاطر رفتن کسانی امثال تو به خیابان ها آمدیم. شماها برای این مردم چه کرده‌اید جز حرف بیهوده و توهین به قهرمانان آنان.»

همزمان اعلام شده است که کانادا قصد دارد شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی و پلیس امنیت اخلاقی آن را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.

 

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز دوشنبه، ۲۶سپتامبر خطاب به زنان معترض ایرانی و کسانی که از آنها پشتیبانی می‌کنند گفت: «ما در کنار شما هستیم.»

 

هفته پیش نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا پلیس امنیت اخلاقی ایران را به دلیل “اعمال خشونت علیه زنان” در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

 

روز دوشنبه همچنین وزارت خارجه آلمان در اعتراض به سرکوب‌ها در ایران سفیر این کشور را احضار کرد و آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از احتمال اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی سخن گفت.

 

ادامه بازداشت‌ها در ایران؛ «چهار وکیل و یک فعال برابری جنسیتی»

 

سعید دهقان، وکیل دادگستری، از بازداشت چهار وکیل همزمان با تداوم اعتراض‌های مردمی در ایران خبر داد.

او روز دوشنبه در توئیتی از مهسا غلامعلی‌زاده، بابک پاک‌نیا، سعید جلیلیان و میلاد پناهی‌پور به عنوان چهار وکیلی نام برد که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

دهقان بازداشت این وکلا را به معنای “ممنوعیت وکالت معترضان” از سوی جمهوری اسلامی توصیف کرده و افزوده است: «جمهوری اسلامی که “حاکمیت قانون” را هرگز نفهمید، “تظاهر به قانون‌گرایی” را هم کنار گذاشته تا کاملا مثل یک گروه تبهکار عمل کند.»

خبری دیگر از بازداشت المیرا بهمنی، از فعالان برابری جنسیتی در رشت حکایت دارد. ماموران امنیتی روز دوشنبه به خانه بهمنی هجوم برده و بدون ارائه حکم او را بازداشت و به مکانی نامعلوم برده‌اند.

این پست دارای 3 دیدگاه است

 1. face face

  همونجوری که انتقام شاش قاسم گرفتید!!؟

 2. face face

  زینب سلیمانی انتقام پدر خودرا گرفت!!
  تو لبنان جوجه سازی راه انداخت!!

 3. face face

  نوه ها و نتیجه های خمینی ملعون کو!؟
  میگن در کانادا پورنو و مدل شدند!!

دیدگاهتان را بنویسید