به گزارش CNN فارسي ، بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده، از اولین ساعات بامداد روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، در سامانه‌های خطوط بی‌آرتی، کارگران واحدهای تعمیرگاه و پنجری و توقفگاه‌ها هم به اعتصاب پیوستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام کرد در پی اعتصاب رانندگان اتوبوس، در روز سه‌شنبه ۱۲ نفر از آن‌ها بازداشت شده‌اند.

همچنین محسن باقری، رییس شورای اسلامی کار شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تایید کرده که تعدادی از رانندگان که در تجمع دیروز و امروز اعتراض صنفی برگزار کرده بودند، بازداشت شدند

طبق این گزارش‌ها، با وجود اینکه تمامی مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات تهران تعطیل اعلام شده، تاثیر اعتصاب رانندگان شرکت واحد خطوط بی‌آرتی در سطح پایتخت کاملا مشهود است.

رانندگان اعلام کرده‌اند تا آزادی کامل بازداشتی‌ها و تحقق مطالبات به این اعتصاب ادامه خواهند داد.

روز دوشنبه نیز رانندگان و کارگران شرکت واحد در اعتراض به نادیده گرفتن مصوبه مزد شورایعالی کار و اعمال ۱۰درصد افزایش حقوق برای این کارگران و رانندگان اعتصاب کردند و با برگزاری تجمع شعارهایی از قیبل «شهردار بی‌لیاقت، استعفا، استعفا» و «مدیر بی‌لیاقت، استعفا، استعفا» سر دادند.

به دنبال اعتصاب گسترده رانندگان خطوط بی‌آرتی تهران، گزارش‌هایی از ازدحام جمعیت و بلاتکلیفی مسافران در خیابان‌های اصلی تهران از جمله خیابان ولیعصر و میدان ونک و مختل شدن سیستم حمل و نقل شهری منتشر شد.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، روز دوشنبه شهرداری تهران برای شکستن اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی از نیروهای سپاه پاسداران استفاده کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی با انتشار تصاویری نوشت شامگاه دوشنبه نیروهای سپاه برای آموزش رانندگی اتوبوس مشغول بودند که به چند دستگاه اتوبوس آسیب زدند و منجر به تصادف در سامانه شدند.

همچنین این نیروها خودروهایی را که پیشتر در اعتراضات با آن فعالان صنفی کارگران و معلمان را بازداشت می‌کردند برای جابه‌جایی مسافران استفاده کردند.

در تجمع روز دوشنبه که با حضور ماموران نیروی انتظامی در توقفگاه سامانه چهار شرکت واحد برگزار شد، به دنبال درخواست مکرر رانندگان و کارگران اعتصابی علیرضا زاکانی، شهردار تهران در میان تجمع کنندگان حضور یافت.

زاکانی با اشاره به این که «اصلا تعجب می‌کنم از اعتراض شما» گفت اعمال ۱۰ درصد افزایش حقوق برای شرکت‌های تابعه دولت است و «در مورد نهادهای عمومی که شهرداری هم یکی از آنهاست، هنوز تصمیمی گرفته نشده است».

دیدگاهتان را بنویسید