به گزارش CNN فارسي ، ایمن الظواهری، رهبر سازمان القاعده در ویدیویی که به مناسبت یازدهمین سالگرد کشته شدن «اسامه بن لادن»، رهبر پیشین القاعده از پیش تهیه شده ظاهر شد.

الظواهری در این فایل تصویری گفت که «ناتوانی ایالات متحده»، باعث شد تا اوکراین، کشور هم‌پیمان واشینگتن، به «طعمه‌‌»ای برای عملیات نظامی روسیه، تبدیل شود.

به گفته گروه اطلاعاتی«سایت» که فعالیت‌های افراد تندرو را رصد می‌کند، سخنرانی ۲۷ دقیقه‌ای الظواهری، جمعه ۶ مه صادر شده که در آن، رهبر القاعده به همراه چند کتاب و تفنگ و در حالتی که پشت میز نشسته بود، ظاهر شد.

الظواهری با اشاره به تأثیر جنگ‌های عراق و افغانستان بر قدرت آمریکا، مدعی شد که ایالات متحده در نتیجه عواقب چنین جنگ‌هایی دچار «ضعف» شده و «در سراشیبی سقوط» قرار گرفته است.

الظواهری گفت: «این همان آمریکایی است که حالا پس از شکست خوردن در عراق و افغانستان، فجایع اقتصادی ناشی از حملات ۱۱ سپتامبر و همچنین همه‌گیری کرونا و پس از این که متحد خود اوکراین را طعمه روس‌ها ساخت، شاهد آن هستیم.»

شایان ذکر است که بن لادن در سال ۲۰۱۱ در حمله نیروهای آمریکایی به مجتمع محل سکونت او در پاکستان، کشته شد.

محل اختفای الظواهری، که از سوی اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده، تحت تعقیب است، مشخص نیست و جایزه‌ای ۲۵ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید