به گزارش CNN فارسی ، غلامحسین شافعی که روز دوشنبه، ۲۲ آذر در مراسم «روز ملی صادارات» سخن می‌گفت، حجم صادرات ایران در سال ۲۰۲۰ را ۵۸.۹ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته است این میزان در مقایسه با سال قبل از آن تنها ۴ دهم درصد افزایش یافته است.

او با اشاره به عدم رشد صادارات ایران در سه دهه گذشته گفته است که در این مدت کشورهای همتراز با ایران مانند ترکیه، مالزی، نیجریه و کشورهای شمال آفریقا به‌ترتیب ۷، ۵ و ۲ تا سه برابر رشد صادراتی داشته‌اند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی از کل حجم صادارات ایران در دهه‌های گذشته ۵۰ درصد نفت و ۵۰ درصد خام‌فروشی بوده است.

علاوه بر ناکارآمدی دولتی و فساد سیستماتیک که از دلایل مهم بروز مشکلات اقتصاد ایران برشمرده شده‌اند، حکومت ایران به دلیل توسعه مخفیانه برنامه هسته‌ای و حمایت از تروریسم تحت فشار تحریم‌های آمریکا و کشورهای اروپایی قرار دارد.

این وضعیت سبب شده است که ایران در سال‌های اخیر برای صادرات نفت و واردات کالاهای اساسی با مشکلات اساسی مواجه شود و به همین دلیل برای تداوم مراودات اقتصادی خود با برخی متحدانش مانند چین و روسیه مجبور به دادن امتیازهای بسیار از جمله فروش نفت ارزان و تهاتر نفت با برخی کالاها شده است.

در همین حال برخی از کالاهای صادراتی ایران به دلیل نداشتن کیفیت لازم و مطابق نبودن با استانداردهای جهانی بازارهای خود را از دست داده‌اند که از آن جمله می‌توان به لغو مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی سوریه و مرجوع و معدوم کردن برخی محصولات کشاورزی صادراتی ایران در ماه‌های اخیر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید