به گزارش CNN فارسی ، تراس روز چهارشنبه ۱۷ آذر در اندیشکده چتم‌هاوس گفت: «این واقعا آخرین شانس ایران برای برگشت به برجام است و قاطعانه از آنها می‌خواهم چنین کنند، چرا که ما مصمم هستیم با همکاری با متحدانمان از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کنیم.»

تراس افزود: «بنابراین آنها باید به برجام برگردند، این کار به نفع خودشان است.»

روز سه‌شنبه نیز سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد هدف، دستیابی سریع به یک توافق برای بازگشت آمریکا به برجام و ایران به تعهدات خود ذیل این توافق است و هشدار داد:‌ «زمان کم است. زمان در حال اتمام است، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را در مسیری بسیار نگران‌کننده دنبال می‌کند.»

او اضافه کرد: «۵ ماه و نیم پس از توقف مذاکرات از سوی ایران، این گفت‌وگوها هنوز واقعا از سر گرفته‌ نشده است. ناراحتیم که هفته گذشته فرصت از سرگیری مذاکرات ایجاد نشد.»

پیش از آن وزارت خارجه آلمان هم پیشنهادهای ایران در مذاکرات اتمی وین را غیرقابل قبول دانسته و خواستار پیشنهادهای واقع‌بینانه شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته بود: «ما پیشنهادها را با دقت و به طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریبا همه تفاهم‌هایی را که قبلا در ماه‌ها مذاکرات سخت به دست آمده بود، نقض کرده است.»

این در حالی است که علی باقری‌ کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، اعلام کرده پیشنهادهای جمهوری اسلامی در دور هفتم مذاکرات هسته‌ای وین «بدون مبنا» نبوده؛ موضعی که فرانسه و آلمان با آن مخالفت کرده‌اند.

باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی در مسکو گفت: «لازم دیدم در این مقطع با مقام‌های روسی هم در این زمینه رایزنی کنیم تا اینکه روز پنج‌شنبه [هجدهم آذر] بتوانیم با یک فضای سازنده و رو به جلو گفت‌وگوها را ادامه دهیم.»

گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در وین پس از وقفه‌ای پنج ماهه هفته گذشته در وین از سر گرفته شد، اما این گفت‌وگوها مجددا از روز جمعه متوقف شده و انتظار می‌رود روز پنجشنبه از سر گرفته شود.

پس از دور هفتم مذاکرات وین، مقام‌های غربی نسبت به مطالبات بیش از حد جمهوری اسلامی ابراز ناخرسندی کردند و رسانه‌ها نیز عزم جمهوری اسلامی برای احیای برجام را زیر سوال بردند.

سفر باقری کنی به مسکو در حالی است که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت چین و روسیه از میزان عقب‌نشینی ایران از تفاهم‌های پیشین خود «کاملا غافلگیر» شدند.

همچنین وال استریت ژورنال نوشت دولت بایدن با این چشم‌انداز مواجه است که برای پایان دادن به بن‌بست موجود در زمینه مذاکرات هسته‌ای ایران به دو رقیب بزرگ بین‌المللی خود، روسیه و چین، تکیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید