به گزارش CNN فارسی ، فریدون عباسی، نماینده کازرون با اظهار اینکه اگر برای تولید برق از «مازوت مصرف نکنیم، ۲۵ درصد کشور در خاموشی فرو‌ می‌رود»، گفته است «اگر گرما می خواهیم و می‌خواهیم زنده بمانیم، باید آلودگی را نیز مقداری تحمل کنیم».

او که عضو کمسیون انرژی مجلس است، در گفت‌وگو با وب‌سایت عصر ایران ضمن تایید این موضوع که وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو نمی‌تواند ناخالصی‌های مازوت (گوگرد) را بگیرند، گفته است مردم را از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع نترسانیم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مصرف مازوت که آلاینده‌ترین سوخت است، به آلودگی شدید هوا در کشور دامن زده است. مازوت تولیدی ایران غیراستاندارد است و بیش از ۳ درصد ترکیب گوگرد دارد که ۶ برابر استانداردهای بین‌المللی برای سوخت کشتی‌ها در اقیانوس‌ها است.

ایران زمستان امسال با ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز مواجه شده است و آخرین آمارهای شرکت ملی گاز نشان می‌دهد تنها یک سوم نیروگاه‌های ایران گاز دریافت می‌کنند و بقیه مازوت و گازوئیل مصرف می‌کنند.

آقای عباسی که قبلا رئیس آژانس انرژی اتمی ایران بود، بدون اشاره به سهم تنها ۱.۶ درصدی برق هسته‌ای در تولید برق کشور به رغم هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم ساخت نیروگاه بوشهر، از مردم خواسته است تا برق کمتری مصرف کنند تا دولت بتواند «گازوئیل» صادر کند.

دیدگاهتان را بنویسید