به گزارش CNN فارسی ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: اگر روسیه از زور در برابر اوکراین استفاده کند، این اقدام بها و پیامدهایی برایش خواهد داشت. این دومین بار در سال جاری میلادی است که روسیه یک نیروی بزرگ و غیرمعمول را در این منطقه مستقر کرده است.

وی افزود: این بسیج نظامی بی‌دلیل و غیرقابل توضیح است. این اقدام تنش‌ها را افزایش می‌دهد و خطر به وجود آمدن سوء تفاهم‌ها را بالا می‌برد. هیچ قطعیتی درباره نیت‌های روسیه وجود ندارد اما باید در نظر بگیریم که این یک بسیج نظامی توسط کشوری است که قبلا نیز به اوکراین حمله کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز جمعه گفته بود: اطلاعاتی به دستم رسیده که نشان می‌دهد قرار است کودتایی در این کشور رخ دهد.

این در حالی است که دولت مسکو هرگونه دست داشتن در این موضوع را رد کرد.

براساس بیانیه شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه در تماسی تلفنی با آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت‌وگو کرد.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی گفت: آنها درباره نگرانی‌های مشترک‌شان درباره فعالیت‌های نظامی کنونی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین و لفاظی‌های تندش علیه کی‌یف مذاکره کردند. آنها موافقند که تمامی طرفین باید تلاش‌های دیپلماتیک را برای کاهش تنش‌ها دنبال کنند.

وی بار دیگر تاکید کرد که آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است.

دیدگاهتان را بنویسید