به گزارش CNN فارسی صدها نفر از مردم آبادان با برگزاری تجمع شبانه علاوه بر سر دادن شعارهای ضدحکومتی، شعارهایی هم علیه پیمانکار پروژه ساختمان تخریب شده متروپل سردادند و ادعاها درباره مرگ او را در شعارهای خود زیر سوال بردند.

معترضان در آبادان در تجمع چهارشنبه شب چهارم خردادماه، شعارهایی از جمله «‌آخوند برو گمشو»، «‌دشمن ما همین‌جا است دروغ‌ میگن آمریکا است» و «‌دروغه دروغه عبدالباقی نمرده» و «‌باقی جنایت می‌کنه، مسئول حمایت می‌کنه» سرداند.

حسین عبدالباقی پیمانکار پروژه ساختمانی متروپل در آبادان است که مقام‌ها و رسانه‌‌های ایران می‌گویند او از جمله کسانی است که در تخریب این بنای ۱۰ طبقه کشته شده، با این حال بسیاری از مردم ادعاها درباره مرگ او را باور ندارند و گزارش‌هایی منتشر شده که حاکی است او در زمان این حادثه در ساختمان نبوده است.

شمار کشته‌شدگان حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان تاکنون ۱۶ نفر اعلام شده است. مجروحان هم دست‌کم ۳۷ نفر بوده‌اند که منابع رسمی گفته‌اند ۳۴ نفر از آنان مرخص شده‌اند.

پیشتر نیز مردم هنگام بیرون آوردن جسد یکی از شهروندان، علیه مقام‌های جمهوری اسلامی و مالک ساختمان متروپل شعار داده بودند.

همچنین برخی از شهروندان آبادانی در خیابان‌ امیری این شهر و بنا به یک رسم قدیمی، به عزاداری پرداخته و سنج و دمام می‌زنند.

«مسئولین بی‌غیرت»، «عبدالباقی بی‌شرف»، «عبدالباقی نمرده» از جمله شعارهای مردم معترض آبادان است.

این شعارها نشان می‌دهد هنوز سرنوشت عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل مبهم است و مردم به اخبار منتشر شده درباره مرگ او اطمینان ندارند.

این در حالی‌ست که محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفته است مالک ساختمان تجاری-اداری متروپل «قطعا فوت شده» و جسد او ۲۴ ساعت پس از وقوع حادثه کشف شده است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در گزارشی تصویری، جسدی را به عنوان جسد این فرد نشان داد و با افرادی به عنوان نزدیکان و برادران حسین عبدالباقی گفت‌وگو کرد که از شناسایی جسد و مرگ او خبر دادند اما این گزارش برای افکار عمومی باورپذیر نبوده و واکنش‌های گسترده‌ای به آن نشان داده‌اند؛ از جمله اینکه افراد حاضر در فیلم را «بازیگرانی ناشی» خوانده‌ و نسبت به سالم ماندن اسناد شناسایی این فرد در زیر آوار، ابراز سوال و تردید کرده‌اند.

در حالی که پیشتر خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه، خبر بازداشت عبدالباقی را منتشر کرده بود، بعدا نوشت که در نگارش آن خبر، «اشتباه در تیتر» صورت گرفته است.

همچنین دادستان مرکز خوزستان بدون اشاره به نام، اعلام کرد مالک و پیمانکار اصلی ساختمان متروپل که از متهمان بوده و دستور بازداشتش صادر شده بود، در جریان ریزش ساختمان در محل حضور داشت و جان خود را از دست داده است.

در فضای مجازی تصاویری منتشر شده که احتمال زنده بودن مالک متروپل را تقویت کرده اما دادستان خوزستان گفت: «اظهارنظر‌ها درباره زنده بودن وی کاملا تکذیب می‌شود.»

بی‌اعتمادی مردمی در این زمینه در حالی است که نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها اعلام کرده شهردار وقت آبادان که ساختمان متروپل را افتتاح کرده بود، هم‌اکنون در اهواز پست سازمان سرمایه‌گذاری در شهرداری را گرفته است.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی‌ست در پی اعتراض شهروندان پس از ریزش ساختمان متروپل، فضا امنیتی است و دسترسی به اینترنت با کندی و اختلال مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید