به گزارش CNN فارسي ، در پی سفر جو بایدن به خاورمیانه و امضای توافقنامه‌ میان آمریکا و اسرائیل در برابر تهدیدهای ایران، به نظر می‌رسد که تنش‌ها افزایش یافته است. مقامات جمهوری اسلامی حالا درباره امکان تولید سلاح هسته‌ای به صراحت صحبت می‌کنند و در مقابل، اسرائیل در اظهاراتی بی‌سابقه از آمادگی جدی ارتش این کشور برای اقدام نظامی علیه برنامه هسته‌ای خبر داده است.

واکنش‌ها به “طرح یکپارچه کردن دفاع هوایی اسرائیل و کشورهای عربی منطقه” هم بالا گرفته است.

ژنرال مایکل اریک کوریلا، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) روز یکشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در سفر به اسرائیل با رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل و رئیس نیروی دفاعی این کشور ملاقات کرد. او در این دیدار بار دیگر بر اهمیت “سامانه یکپارچه دفاع هوایی و موشکی و نیاز مداوم به همکاری امنیتی منطقه‌ای” تاکید کرد.

در بیانیه‌ای که پس از این دیدار و گفت‌وگو از سوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا منتشر شد، آمده است: «امنیت منطقه برای سنتکام و ارتش اسرائیل بیشترین اهمیت را دارد. از این رو، همانطور که رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در سفر به اسرائیل اعلام کرد، تعهد آمریکا به اسرائیل همچنان استوار و پابرجاست.»

این دومین سفر ژنرال کوریلا به اسرائیل در دوران ریاستش بر سنتکام است.

اظهارات آویو کوخاوی

تنها ساعاتی پس از سفر کوریلا به اسرائیل، آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش این کشور نیز اعلام کرد: «پاسخ نظامی به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تعهدی اخلاقی و دستور امنیت ملی است. ارتش اسرائیل به شدت برای حمله به ایران آماده می‌شود و پذیرای هر تحولی جدیدی است.»

کوخاوی در جریان مراسمی در شامگاه یکشنبه، آمادگی برای اقدام نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران را شامل طرح‌های عملیاتی، اختصاص منابع مشخص، دستیابی به سلاح‌ و همچنین اطلاعات و آموزش اعلام کرد.

کمال خرازی: توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم 

دو تن از مقامات ایران نیز به فاصله کوتاهی پس از پایان سفر رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به اسرائیل و تاکید دوباره دو کشور بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اعلام کردند، جمهوری اسلامی از قابلیت فنی ساخت بمب اتمی برخوردار است.

اظهارات در این باره را ابتدا کمال خرازی، رئيس شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور ارشد علی خامنه‌ای روز یکشنبه ۲۶ تیر در گفت‌وگو با شبکه الجزیره بیان کرد.

چند ساعت بعد، محمدجواد لاریجانی، دیپلمات و معاون سابق بین‌الملل قوه قضائیه در گفت‌وگویی با شبکه ۲ تلویزیون جمهوری اسلامی بر این موضوع تاکید ورزید.

لاریجانی با بیان اینکه “مطابق فتوای رهبری و شرع اجازه نداریم، به دنبال تولید سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح اتمی برویم” افزود: «اما اگر ما بخواهیم این کار را انجام دهیم، کسی نمی تواند جلوی ما را بگیرد.»

مقامات ایران اوایل سال ۱۴۰۰ آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی را از قصد خود برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم مطلع کرده بودند. اگر غنی‌سازی اورانیوم به ۹۰ درصد برسد، می‌تواند برای ساخت تسلیحات هسته‌ای به کار گرفته شود.

کمال خرازی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفته است: «بر کسی پوشیده نیست که ما می‌توانیم به‌راحتی اورانیوم با غنای ۹۰ درصد تولید کنیم و توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را نیز داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم.»

اولیانوف: توسعه برنامه هسته‌ای ایران نتیجه فشار آمریکا است

“عدم تمایل” ایران به ساخت بمب هسته‌ای در اظهارات اخیر سیاستمداران ایران در توئیت نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نیز بازتاب داشته است.

میخائیل اولیانوف روز یکشنبه در توئیتی نوشت: «توانایی ساخت بمب اتم به معنای تمایل یا برنامه‌ریزی ایران برای بمب اتم نیست. توسعه برنامه هسته‌ای ایران نتیجه سیاست فشار حداکثری ترامپ و بایدن است.»

آمریکا و اسرائیل بارها، از جمله در سفر اخیر جو بایدن به اسرائیل، تاکید کرده‌اند که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهند داد.

محمدجواد لاریجانی در مصاحبه اخیرش گفته است: «سیاست‌های آمریکا مانند سن بایدن فرتوت است و آنها توان مقابله با ما را ندارند. قدرت هسته‌ای ایران چیزی نیست که با بمباران از بین برود.»

دیدگاهتان را بنویسید