به گزارش CNN فارسی شبه‌نظامیان شیعه حوثی روز سه‌شنبه ۷ دی (۲۸ دسامبر) از تعمیر مجدد فرودگاه صنعا و راه‌اندازی آن خبر دادند.

خبرگزاری “صبا” وابسته به حوثی‌ها گزارش داده است که فرودگاه روز دوشنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) به تعمیرات خود پایان داده و روز سه‌شنبه فعالیت‌های خود را از سرگرفته است.

خبرگزاری آلمان به نقل از محافل حوثی‌ نوشت در حملات هوایی هفته گذشته ائتلاف عربی فرودگاه صنعا به شدت آسیب دیده و پرواز هواپیماهای سازمان ملل و سازمان‌های امدادرسانی به طور موقت تعلیق شده است.

ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان قبل از بمباران این فرودگاه از غیرنظامیان خواسته بود فرودگاه را تخلیه کنند.

این ائتلاف اعلام کرده بود شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد فرودگاه صنعا توسط حزب‌الله لبنان به مرکز پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری تبدیل شده است.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف عربی در یک کنفرانس خبری روز یک‌شنبه ۲۶ دسامبر گفت که فرودگاه صنعا به پایگاه حزب‌الله لبنان بدل شده و از زمان آغاز جنگ بدین سو ۴۳۰ موشک بالستیک و ۸۵۱ پهپاد مسلح به سوی خاک عربستان پرتاب شده‌اند.

درگیری‌های یمن که به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران شناخته می‌شود سال‌هاست که در بن‌بست قرار گرفته است.

در طول شش سال جنگ داخلی یمن هزاران نفر کشته شده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. سازمان ملل متحد جنگ داخلی یمن را “بدترین بحران انسانی” جهان توصیف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید