به گزارش CNN فارسي ، دولت آمریکا یک کشتی روسی که نفت قاچاق ایران را حمل می‌کرد را در آب‌های یونان توقیف کرد، و قصد دارد محموله آن را به ایالات متحده منتقل کند.

به گزارش وبگاه «لیستِ لویدز» که مسائل امنیت دریایی را رصد می‌کند، مقامات یونانی تانکر روسی «لانا» که در بندر کاریستوس این کشور پهلو گرفته بود را به خواست آمریکا در ۱۵ آوریل امسال توقیف کردند.

منابع این وبگاه اطلاع دادند که روز دوشنبه، یک نفتکش انتقال کشتی‌به‌کشتی نفت از لانا را در چهار مایلی ساحل کاریستوس آغاز کرد. بعدا معلوم شد این نفتکش را وزارت دادگستری آمریکا برای انتقال نفت ایرانی به آمریکا اجاره کرده است.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود هرگونه امور کشتیرانی مرتبط با سپاه پاسداران ایران، که طبق طبقه‌بندی وزارت خارجه آمریکا یک «گروه تروریستی خارجی» است، این کشور را مجاز به توقیف اموال سپاه در آب‌های بین‌المللی می‌کند.

به گفته «لیستِ لویدز»، جزئیات این پرونده هنوز علنی نشده است، اما اطلاعاتی که تاکنون فاش شده نشان می‌دهد که لانا در ابتدا به خاطر ملیت روسی آن، و نه به خاطر حمل نفت قاچاق ایران، توقیف شده بود.

این تانکر متعلق به «پرومس‌ویازبانک» روسیه است و در کمپانی زیرمجموعه مالی این بانک تحت عنوان «پی.اس.بی لیسینگ» ثبت شده بود. پس از حمله روسیه به اوکراین، آمریکا پرومس‌ویازبانک و ۴۲ شرکت تابعه آن را در ۲۲ فوریه تحریم کرد.

بر اساس اطلاعاتی که «لیست لویدز» کشف کرده است، لانا قرار بود ماه ژانویه در بندری در ترکیه لنگر بیندازد، اما خراب شدن تانکر در میانهٔ راه باعث شد نیازمند استفاده از یدک‌کش بشود، و این فرآیند کشتی روسی را ناخواسته و ناخودآگاه در آب‌های یونان قرار داد.

پس از آنکه موتور لانا از کار افتاد، یدک‌کش آن را به بندر کاریستوس کشاند. گفته می‌شود دلیل اصلی تصمیم وزارت دادگستری آمریکا برای اجاره نفتکش به منظور انتقال محموله لانا به آمریکا، خرابی خود کشتی بوده که آن را حداقل برای مدتی از کار انداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید