به گزارش CNN فازسی وزارت خزانه‌داری آمريکا ۱۰ فرد و ۹ شرکت از کشورهای مختلف را در ارتباط با فعالیت‌های پولشویی و قاچاق نفت توسط سپاه پاسداران و بازوی خارجی آن، نیروی قدس، و همچنین حزب‌الله لبنان به لیست تحریم‌ها اضافه کرد.

بر اساس گزارش روز چهارشنبه چهارم خرداد سایت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، چهار تبعه ترکیه، یک تبعه افغانستان و یک تبعه روس که افغانی‌تبار است، همراه با چهار ایرانی به اتهام کمک به شبکه پولشویی سپاه پاسداران وارد لیست تحریم‌ها شده‌اند.

همچنین شرکت‌های «پترو چین پارس»، «چاینا هائوکون انرژی»، «هائوکون انرژی گروپ»، «فوجی پتروشیمی جواشان»، «شاندونگ سی رایت پتروشیمی» چین، شرکت ترانزیتی «تورکوسا» کره جنوبی، «کونسپتو اسکرین سال آفشور» لبنان، شرکت «پی‌پی‌پی» روسیه و شرکت «زمانويل» امارات به دلیل ارتباط و همکاری با سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان برای فروش نفت و پولشویی به لیست تحریم‌ها افزوده شدند.

خزانه‌داری آمریکا می‌گوید این افراد و شرکت‌ها در شبکه پولشویی نیروی قدس سپاه پاسداران از طریق قاچاق نفت و تامین صدها میلیون دلار منابع مالی برای سپاه و حزب‌الله فعال بوده‌اند.

این بیانیه می‌افزاید این شبکه همچنین نقش اساسی در کسب درآمدهای نفتی ایران داشته است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید این شبکه توسط بهنام شهریاری از مقامات سپاه پاسداران و رستم قاسمی وزیر سابق نفت (وزیر راه و شهرسازی کنونی)، همچنین حمایت دولت روسیه هدایت می‌شده است.‎

تحریم شبکه مرتبط با سپاه پاسداران در حالی است که طی سه ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران با پافشاری بر لزوم حذف نام سپاه از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، مذاکرات برجام را متوقف کرده است.

نشریه «پولیتیکو» روز سوم خرداد در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد غربی نوشت: جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تصمیم نهایی خود را گرفته است که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی نگه دارد، امری که تلاش‌های بین‌المللی برای احیای برجام را پیچیده‌تر می‌کند.

این گزارش به نقل از یک منبع مطلع دیگر می‌گوید، بایدن این تصمیم را در تماس تلفنی روز ۲۴ آوریل به اطلاع نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، رسانده و گفته که چنین تصمیمی کاملا نهایی شده است و در این زمینه امتیازی به ایران داده نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید