به گزارش CNN فارسی، در اثر آتش‌سوزی در یک کلیسای قبطی در روز یک‌شنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) در منطقه بزرگ قاهره ۴۱ نفر کشته شدند. این آمار از سوی مقامات کلیسا اعلام شده و محافل پزشکی قاهره نیز آن را در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان تایید کرده‌اند. ۱۴ نفر نیز در این آتش‌سوزی مصدوم شده‌اند.

رسانه‌های محلی عکس‌هایی از محل آتش‌سوزی منتشر کرده‌اند که نیمکت‌های کلیسا و تصاویر مقدس را در حال سوختن نشان می‌دهند.

بنا بر این گزارش‌ها، آتش‌سوزی در پایان مراسم نیایش پنج‌هزار نفری در صبح روز یک‌شنبه در جیزه واقع در منطقه بزرگ قاهره رخ داده است.

وزارت کشور مصر اعلام کرده که خرابی سیستم خنک‌کننده در طبقه فوقانی این کلیسا سبب بروز آتش‌سوزی شده است. شاهدان عینی به روزنامه “المصری الیوم” گفته‌اند، پس از قطع برق یک اتصالی کوتاه رخ داده است.

عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر از پاپ قبطی‌ها، تواضروس دوم خواسته تا مراتب همدری و تسلیت او را به بازماندگان این حادثه ابلاغ کند.

وزارت بهداشت مصر گفته ۳۰ ماشین آمبولانس به منطقه اعزام شده‌اند تا مصدومان را به بیمارستان‌های نزدیک این کلیسا منتقل کنند. بر اساس این گزارش، چند دقیقه پس از وقوع آتش‌سوزی این آمبولانس‌ها در محل حاضر بودند و ۵۵ نفر را به بیمارستان منتقل کردند.

آتش پس از حدود دو ساعت توسط آتش‌نشانان مهار شده است. یک تیم از دادستانی نیز به محل اعزام شده تا علت دقیق آتش‌سوزی را مشخص کند.

مصر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۱۰ درصد آنان (۱۰ میلیون نفر) مسیحی و اکثر آنها قبطی هستند.

با وجود زیاد بودن تعداد این مسیحیان آنها از بسیاری از ادارات مصر انتقاد کرده و معتقدند قوانین برای ساخت کلیسا بسیار سختگیرانه‌تر از ساخت مسجد است.

السیسی اولین رییس جمهوری مصر است که هرسال در مراسم کریسمس قبطی‌ها شرکت می‌کند. او همچنین اخیرا برای اولین بار در تاریخ مصر یک قاضی قبطی را به ریاست دادگاه قانون اساسی این کشور منصوب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید